RSS

OBRIGADO

25 mar
OBRIGADO

Ako začať? Poznáte to, v hlave vám víria myšlienky a vy sa ich snažíte usporiadať tak, aby to ľudí oslovilo, niečo im dalo, aby nestratili čas čítaním vašich…, no veď viete. Nadpis mi bol jasný hneď (zvyčajne to býva naopak) – obrigado, thank you, ďakujem – lebo v prvom rade chcem poďakovať za možnosť zúčastniť sa na úžasnom, inšpiratívnom podujatí firmy Microsoft  – Partners in Learning European Forum, v Lisbone 19.-22.3.2012. Ako som sa tam dostala? Stále dosť dobre nechápem. Ale určite aj vďaka tomu, že momentálne pracujem v kolektíve kreatívnych ľudí, ktorí nemajú zábrany vymýšľať nové a ktorí sú v tomto podporovaní vedením školy a samozrejme aj našou zriaďovateľkou E.Šlávkovou.

Keď máte šťastie na takéto podmienky, stačí dať hlavy dohromady, napísať projekt, zrealizovať ho, dať do tej správnej šablóny a zavesiť na web, samozrejme na to správne miesto a v správny čas. Nasledujú porotcovia/rozhodcovia, ktorí váš projekt “šupnú” na prvé miesto v niektorej z kategórií a “je to”.

Vlastne ešte ani nie, pretože nasleduje ďalšia mravenčia práca – preložiť projekt do angličtiny, vložiť ho do inej šablóny, zavesiť na iné miesto na webe (odporúčam zaregistrovať sa), premyslieť a vytvoriť prezentačné video , do ktorého máte vtesnať všetko o projekte v trvaní 90 sekúnd a porozmýšľať ako celý projekt zviditeľníte na mieste činu,

Naša partia pred FILom - kongresovou halou v Lisabone   Zaregistrovali sme sa  Naše boxy

čo poviete rozhodcom

     

a čo vložíte do rúk svojim potencionálnym partnerom, prípadným okoloidúcim…, aby ste o sebe dali znať do sveta. Všetko to zbalíte do kufra (pozor na prekročenie váhového limitu) a teraz už naozaj môžete vyštartovať. Ešte šťastie, že všetky formality okolo toho, za vás vybaví človek/ľudia v Microsofte – Pavlínka a Zuzka vrelá vďaka.

Pár hodín letu a ste v inom svete, zažívate pozornosť, starostlivosť, trošku luxusu ale opäť aj prácu, sústredenie, konfrontácie, inšpirácie, zamyslenie – čo sa dalo/bude dať urobiť lepšie. Stretnutia s kolegami, praktický jazyk – angličtina, ruština sa tiež zišla, s niektorými sme si aj po slovensky porozumeli (bratia Česi – výborná partia, Srbi, Bulhari…)

82 projektov rôzneho zamerania, z rôzny typov a stupňov škôl z celej Európy a časti Ázie – pri najväčšej snahe si ich nestihnete všetky dôkladne prezrieť a tak sa rozhodujete podľa svojej kategórie, alebo pútavosti prezentácie komu venujete časť svojho vzácneho voľného času.

Popri tom prednášky, workshopy aj prejesť treba a radi by ste skočili aj do obchodu po nejakú pamiatku pre svojich doma, kolegov, úspešných žiakov. Večer chcete svoje dojmy zdieľať aspoň na FB (na počudovanie sa v hoteli za internet platí), ale keď sa konečne dostanete na izbu, treba poriadne zabojovať s únavou, aby aspoň pár fotočiek vypovedalo o tom, ako sa vám darí.

Ani sme sa poriadne nestačili nadýchať atmosféry a ovzdušia pomiešaného prímorským (lebo to čo tečie popri nás je“ iba rieka Tagus – portugalsky: Tejo [ˈtɛʒu], ktorá sa neďaleko vlieva do Atlantického oceána) a je tu posledný deň.

Ráno ešte prezentácie a výlet do starého Lisabonu. Dve hodiny v autobuse s krátkymi prestávkami na tých zaujímavejších miestach. Obdivujeme zručnosť vodiča, ktorý dokáže manévrovať veľkým autobusom malými kľukatými uličkami mesta a zároveň sa snažíme aspoň čo – to porozumieť s podrobného výkladu nášho sprievodcu históriou Portugalska a Lisabonu. Foťákom šťukám ako blázon, zväčša spoza okna autobusu, aby som zachytila všetku tú krásu starej ale aj novej architektúry. Dozvedáme sa, že dopravcovia štrajkujú, ten náš našťastie nie, pešo by sme toho veľa nestihli.

Ešte v rýchlosti:

Areál Expo 1998, kde sme boli ubytovaní a kde sa všetko odohrávalo, vyrástol na zelenej lúke za 6 rokov (1992-1998). Najdlhší most v Európe Vasco de Gama (17,2km) sme obdivovali iba z diaľky, v Oceániu sme 2 hodiny žasli nad krásami podmorského sveta, metrom sme sa zviezli na partnerskú večeru (hostiteľom bol Microsoft). Ďalšia večera mala názov regionálna – ja som ju premenovala na lyžičkovú, ochutnali sme hádam 15 rôznych druhov jedál, z každého po lyžičke (viac by sa aj tak do nás nevmestilo) a čudovali sa, že to s našimi žalúdkami nenarobilo neplechu.

Záverečná večera spojená s vyhlasovaním výsledkov bola v historickej budove starého kláštora – veľkolepé stolovanie, perfektná atmosféra –  prešli sme sa po červenom koberci, konečne ochutnali pravé portské a tešili sa z tretieho miesta našich kolegov Lucky Kotrmanovej a Peťa Pala a nakoniec sme si aj zatancovali na diskotéke, ktorá skončila odbitím jednej po polnoci.

Spiatočná cesta ubehla akosi rýchlejšie. Posledné objatia pred sídlom Microsoftu v Bratislave. Gabika, Katka, Lucka, Peťo, Zuzka, Rastík a pán profesor Kalaš bolo mi s vami perfektne. Možno niekedy dáme repete. Alebo doprajeme druhým.

Dosť bolo. Super bolo.

Ďakujem. Obrigado. Thank you.

Oficiálne videá:

Prvý deň

Druhý deň

Tretí deň

NAŠE SÚHRNNÉ VIDEJKO OD PEŤKA PALA

 
Jeden komentár

Posted by na 25/03/2012 in Nezaradené

 

Značky: , ,

One response to “OBRIGADO

  1. mys4lienky

    26/03/2012 at 20:41

    we r so so so proud of u, my dear colleague!!! 😛 🙂

     

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: