RSS

HRON NÁS OPÄŤ PRICHÝLIL

30 aug
HRON NÁS OPÄŤ PRICHÝLIL

Zdá sa, že vody sa pohli, už len chytiť ten správny prúd a poriadne veslovať, týmito slovami som končila vlaňajší report z nášho splavu. Nuž, chvíľu sa tie naše školské vody hýbali a ich pohyb vyzeral veľmi slušne. Zrazu sme však  narazili na poriadnu plytčinu, tok sa spomalil a hladinu sčerili len nepríjemné kauzy ohľadom financovania ministerstva školstva. Náš lodivod akosi stratil paru a jeho príkazy do podpalubia šťavu a váhu.

Prázdninovo-dovolenkové obdobie prefrčalo, ako vždy, neuveriteľnou rýchlosťou a vlaňajší účastníci splavu Slovenské školstvo dolu vodou, sa začali pripomínať  a vyzvedať či si ho zopakujeme. Nové školské odbory, organizátori splavu, našli dva dôvody na repete: vlani bolo fantasticky a spomínaná plytčina. Prípravy  prebehli hladko, záujemcovia pribúdali aj odbúdali, počet sa ustálil na aktívnych 17 plus prizerajúci, neskôr večer debatujúci.

??????????????????????

V sobotu 24. augusta sme sa, aj napriek nepriaznivým predpovediam počasia a opätovným kritikám zo strany rôznych pochybovačov, nalodili do dvoch raftov a štyroch kanoí a zverili sa vodám Hrona. Posádky viac-menej totožné s vlaňajšími, nováčikov sme presvedčili, že o nič nejde, že to hravo zvládnu. Náš raft sme spoločnými silami zniesli po strmých schodoch, naložili sud aj seba, urobili prvé zábery, tešiac sa ako pekne nám to ide. Ku podivu, aj napriek suchému letu, bol Hron vyšší ako vlani, preto nám bolo divné, keď po chvíli aj napriek zúfalému pádlovaniu, raz s prúdom a o chvíľu proti nemu sme sa nehýbali z miesta. Bratia Česi nás z brehu mohutne povzbudzovali a samozrejme „kecali“ čo a ako treba aby sme sa konečne pohli. Vyslobodila nás naša „novicka“ Inuš, ktorá sa obetovala a ako prvá opáčila vody Hrona. Raft aj s posádkou posunula o máčny-mak  a za nami ostal pod vodou schovaný balvan a skoro aj Inga.

???????????????????????????????

Ďalšia plavba však už bola plynulá a suchá, slniečko usmievavé, vetrík milosrdný. Darilo sa aj ostatným posádkam a tak sme si mohli vychutnať krásy okolitej prírody

elenka 03

elenka 06

a čudovať sa nad plápolajúcimi igelitkami a inými „ozdobami“ rozvešanými v korunách stromov lemujúcich pobrežie Hrona. To sa naši tiež občania postarali, aby každému bol jasné, ako vysoko stúpa hladina tejto našej splavnej rieky počas výdatných dažďov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Večerné táborenie, ohník, opekanie, debata – celkom klasické  -a pesničky, samozrejme s gitarkou.

??????????????????????

Zmena prišla na druhý deň. Lode si prevzal majiteľ a my sme ostali na suchu, aby sme naše podujatie trochu okorenili. Truhla, veniec, urna, oheň, insígnie, nekrológy…tieto symboly evokujú pohreb. Nechýbal smútočný pochod , spopolnenie a rozptyl pozostatkov do rieky Hron.

??????????????????????

??????????????????????

Kto bol tým nešťastníkom, pre koho sme pohreb vystrojili? Prečítajte si úryvok z nekrológu, ktorý predniesol predseda NŠO Ľ.Sebelédi.

„SLOVENSKÉ ŠKOLSTVO už roky trpelo ťažkou chorobou, ktorá spôsobila jeho postupné chradnutia a odumieranie. Bohužiaľ nenašiel sa liečiteľ ani liek, ktorý by mu pomohol túto chorobu prekonať…

…A stačilo tak málo….nášmu milovanému  školstvu stačilo pravidelne pichať finančné injekcie, ktoré by ho udržali pri živote a nemuseli by sme tu teraz stáť a plakať nad jeho zánikom v dôsledku podvýživy.“

…Isteže chápeme snahy našich otcov – ministrov riešiť podvýživu školstva mnohými náhradnými avšak v svojej podstate len kozmetickými úpravami…

Slnko v duši …a česť jeho pamiatke…

??????????????????????

Dnes je moderné spopolnenie zosnulého. Nuž, pozostatky nášho školstva zhoreli do tla veľmi rýchlo.

??????????????????????

??????????????????????

Nádej zomiera posledná a tak aj my dávame šancu školstvu na Slovensku, aby vstalo z popola ako bájny vták Fénix.

??????????????????????

??????????????????????

My sa však nemôžeme spoliehať, že sa jeho obroda udeje ako v legende.Potrebujeme sa spojiť všetci, ktorí máme so školstvom niečo spoločné – teda VŠETCI – učitelia, riaditelia, zriaďovatelia, rodičia, občania mladí, aj tí starší – spojiť sa a presvedčiť vládu, že len múdry a vzdelaný národ jej môže pomôcť vyviesť krajinu z krízy a preto treba urobiť všetko, aby sa vzdelanie stalo stredobodom jej záujmu.

Po recesistickej rozlúčke so slovenským školstvom sme za sebou zahladili všetky stopy (rozumej upratali) a rozlúčili sa navzájom, samozrejme s prísľubom, že o rok to dáme opäť. Záleží len na nás, či naše stretnutie bude také normálne turistické, alebo bude opäť treba buntošiť a pripomínať, že čosi nie je v poriadku.

??????????????????????

ODKAZ pre tých, ktorí v splave silou mocou chcú vidieť niečo iné, ako nie celkom obyčajný protest strihnutý recesiou: TSN!!!

Video 1.časť zachytáva splav od Žiaru nad Hronom po Revište a debatu pri ohni:

Video 2.časť – symbolický pohreb slovenského školstva:

FOTOGALÉRIA zo spalvu 2013    NEKROLÓG

Advertisement
 
Jeden komentár

Posted by na 30/08/2013 in Nezaradené

 

Značky: , , , , , ,

One response to “HRON NÁS OPÄŤ PRICHÝLIL

  1. Marika a Paľo

    06/09/2013 at 11:59

    O rok dovíííííííííííííííííí !

     

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

 
%d blogerom sa páči toto: